خوابی سالم بدنی سالم » پورتال اطلاعات پزشکی و دارویی ایران
 

درهر10 ثانیه یک نفر در دنیا براثر عوارض دیابت مي‌میرد
رییس انجمن دیابت یران گفت: در هر 10 ثانیه دو نفر در دنیا به دیابت مبتلا می شود و یک نفر نیز به دلیل عوارض ناشی از دیابت جان خود را از دست مي‌دهد                            ادامه...

بچه‌دار شدن، سرعت پیشرفت ام اس را كاهش مي‌دهد
تحقیقات جدید نشان میدهد كه زنان مبتلا به بیماری ام اس مي‌توانند با بچه دار شدن سرعت پیشرفت بیماری خود را كاهش دهند.                  ادامه... 

شبیه‌سازی موش‌های ژاپنی پس از 16 سال انجماد
دانشمندان ژاپنی از بدن موش‌هیی كه 16 سال منجمد شده بودند، شبیه سازی كردند.                     ادامه...  

داروهای قلبی عروقی
داروهای پوستی و ضد آفتاب
داروهای تیروئید و ضد تیروئید
داروهای استخوان ساز
 

بانک اطلاعاتی دارو

بیماریهای چشمی- انواع مختلف
آرتريت‌ روماتوييد جوانان يا كودكان‌
اسهال‌ خوني‌ باكتريايي‌ (شيگلوز)
بیماری افسردگی - انواع مختلف

بانک اطلاعاتی بیماری

درباره ما
پورتال اطلاعات پزشکی و دارویی ایران توسط تنی چند از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده و با هدف افزایش اطلاعات پزشکی و داروئی هموطنان عزیز فعالیت نموده و در این راه نظرات و راهنماییهای عزیزان می تواند باعث موفقیت بیشتر در این مهم گردد.

همکاران:

دکتر بیژن کاردان و امیر مولایی

مدیریت: دکتر حامد روحی نژاد
ایمیل:

info@iranmdn.ir

مدیر:

admin@iranmdn.ir


خوابی سالم بدنی سالم
مسلما خوابی کامل و سالم نقش بسیار مهمی در سلامت روحی و جسمی هر فردی دارد در این مقاله سعی داریم مواردی در زمینه نحوه خوابیدن آرام و سالم را بیان نماییم...

کم کردن اضطراب: این مورد یکی از مهمترین عوامل برای خواب راحت می باشد اما بهتر است بیشتر به این مورد بپردازیم.
در بعضى از موارد اضطراب بدون نیاز به درگیرى پزشک در این ماجرا میتواند درمان گردد. این موارد اضطراب طبیعى نام دارند که طى آن اضطراب به خوبى توسط بیمار کنترل شده و برطرف میشود مثل ترس ناشى از امتحان نهایى و یا ترس ناشى از مصاحبه.

در چنین شرایطى استرس میتواند توسط اعمال و روشهاى زیر تحت کنترل درآید :
ـ صحبت با شخص مورد اعتماد
ـ روشهاى ایجاد تمرکز
ـ حمام گرفتن طولانى
ـ استراحت در یک اتاق تاریک
ـ ورزشهاى تنفس عمیق

درمان دارویى :
در گذشته داروهایى از خانواده بنزودیازپانها مانند دیازپام ( والیوم )، آلپرازولام ( زانکس )، لورازپام ( آتیوان ) و باسپیرون در درمان اختلالات اضطرابى مورد استفاده قرار میگرفت.
در حال حاضر استفاده از داروهاى ضدافسردگى مانندSertaline (Zoloft)، Paroxctine (Paxil)، Fluxetin (Prozac) و Venlafaxineکاربرد بیشترى دارد.
تجویز داروهاى ضد اضطراب یک پدیده مشخص در تمام دنیا است. تخمین زده میشود که بین ١٠ تا ٢٠% از مردم در نیمکره غربى تقریباً بهطور مرتب از این داروها استفاده میکنند. طبق اظهار نظر رسمى FDA (سازمان غذا و دارویى آمریکا) در سال ١٩٧٨، ده میلیون آمریکایى از داروهاى دسته بنزودیازپینها استفاده میکردهاند.عدهاى معتقدند که این آرامبخشها روش مؤثر و کم هزینهاى در مقایسه با سایر طرق درمانى است. عدهاى نیز بر اثرات مؤثر درمانهاى غیردارویى تأکید دارند.


درمان غیردارویى :
درمان غیردارویى شامل تکنیکهاى متعددى میباشد. در تمام این روشها به بیمار آموزشهاى کلاسیک کسب آرامش یاد داده میشود و بدینوسیله بدن خود به مقابله مؤثر و مستقیم با عوامل تنشزا برمى خیزد.

ـ تن آرامى یا آرامسازى - Relaxation
ـ مواجهسازى- exposure
ـ غرقهسازى- Flooding
ـ حساسیتزدایی- Desensitization
ـ سرمشقدهى- Modeling
ـ توقف فکر- Thought Stopping


- آرام سازي : در اين روش تمام اجزاي بدن را از سمت پايين به سمت سر يکي پس از ديگري شل و ريلکس ميکنيم. از انگشتان پاي خود شروع کنيد. انگشتان پاي خود را احساس کنيد. وزن آنها را حس کنيد.
هر گونه تنش و انقباض را از روي انگشتان پاي خود برداريد. آگاهانه آنها را شل و ريلکس کرده و آرام سازيد. به خود تلقين کنيد که آنقدر انگشتان پاهايتان سنگين هستند که دارند به سمت پايين و تشک تخت خوابتان فرو ميروند. همين مراحل را به ترتيب براي زانوها، رانها، شکم، قفسه سينه، باسن، دستها، بازوها، کتفها، گردن، سر، دهان و فک، چشمها، صورت و گونه ها تکرار کنيد تا هنگامي که تمام بدنتان يکپارچه ريلکس و آرام شود. در طول اين آرام سازي تنفس شما بايستي عميق و آرام صورت گيرد.
چشمها نيز در اين تکنيک اهميت ويژه اي دارند در چشمان خود گرما را حس کرده و اينگونه به خود القاء کنيد که پلکهايتان خيلي سنگين شده و شما قادر به گشودن آنها نيستيد. (در اين روش همچنين ميتوانيد ابتدا عضلات هر قسمت از بدن را منقبض کرده و سپس آنها را شل کنيد تا ريلکس شدن آنها را بهتر حس کنيد)

- آگاهانه نفس بکشيد: تنفس شما مي بايست شکمي و عميق باشد.
- کشش انگشتان پا: ابتدا به پشت دراز بکشيد و چشمان خود را ببنديد.انگشتان پاي خود را حس کنيد. اکنون هر 10 انگشت پاي خود را به سمت صورت خود بکشيد و تا 10 به آهستگي بشماريد. سپس انگشتان پاي خود را کاملا ريلکس و شل کنيد و مجددا تا 10 بشماريد.10 بار اين چرخه را تکرار کنيد.

- تصوير سازي ذهني (تجسم) هدايت شده: در اين روش چشمان خود را ببنديد و به پشت دراز بکشيد. اکنون خود را در مکاني آرام بخش و دلپذيري تجسم کنيد. اين مکان هر جايي ميتواند باشد مانند ساحل دريا تجسم کنيد آنجا حضور داريد. پيرامون خود را ببينيد و حس کنيد. به صداهاي آرام بخش محيط اطراف خود گوش دهيد(صداي پرندگان و يا موج دريا)، رايحه گلها را حس کنيد و گرماي آفتاب را روي پوست خود احساس کنيد. برخي نيز تصوير سازي ذهني از موقعيتهاي کسل کننده را ترجيح ميدهند. مانند تجسم همکار، استاد و يا سخنران کسل کننده.
به روي پشت خود دراز بکشيد و چشمان خود را ببنديد. با انگشتان دست بروي زبانه گوش فشار آورده و کانال گوشهاي خود را مسدود کنيد. در اين لحظه شما صداي زير و و خروشاني را خواهيد شنيد که طبيعي است. 10 دقيقه به اين صدا گوش کنيد و سپس فعالانه خودتان را شل و آرام و ريلکس کنید و بخوابيد.
 
 

روانشناسی: خوابی سالم بدنی سالم !
حتما می دانید خوابی سالم و کامل در سلامت فکری و جسمی انسان چه نقش مهمی دارد. حال سوال اینجاست که چطور راحت بخوابیم؟!       ادامه...

تغذیه و سلامت: رابطه مصرف روغن و سلامتی
مسلما روغن یکی از موارد لاینفک در بسیاری از غذاهای ایرانی است بنابراین آگاهی از نوع مصرف آن نقش بسیار مهمی در سلامتی دارد.       
ادامه...

 

معرفی داروهای گیاهی
معرفی انواع داروهای گیاهی

ارائه اطلاعات و منابع معتبر علمی داروهای گیاهی در ادامه بیان شده است.            ادامه...

 

مقالات علمی
مقالات پزشکی و طبی

در ادامه مقالات مختلف پزشکی، دارویی و درمانی در زمینه های مختلف ارائه می شود.    ادامه...

معرفی انواع بیماریها
آگاهی از مشخصات بیماریها در تشخیص و درمان و پیشگیری از آنها بسیار مهم و حیاتی است.                            

مشخصات و علائم بیماریها
در این بخش مشخصات و علائم انواع بیماری ها مورد  بررسی  قرار می گیرد.               ادامه...

از طریق این بخش می توانید اطلاعات کاملی در زمینه انواع بیماریها و علائم و مشخصات آنها و نحوه درمان و حتی پیشگیری از آنها بدست آورید. البته برای دریافت اطلاعات گسترده تر در این زمینه می توانید به بخش معرفی منابع علمی مراجعه نمایید.                                            ادامه...

 
COPYRIGHT (c) 2008 IranMdn.Ir, Portal Designed By: IranWebService..