بررسی فرصت سرمایه گذاری در کشور گرجستان

یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در سرزمین گرجستان پرورش ماهی می باشد. سرمایه گذاری در پرورش ماهی در گرجستان در صورت مهارت در این زمینه به سرمایه بالایی نیاز ندارد و نتیجه خوبی هم دارد.

با توجه به علاقه مردم کشور گرجستان به ماهی و مصرف بالای آن، پرورش ماهی یکی از تجارت های خوب و عالی در گرجستان می باشد. در گرجستان دو نوع ماهی پرورش داده میشوند: ماهی سالمون و ماهی قزل آلا.

قابل ملاحظه است که پرورش ماهی قزل آلا در گرجستان نسبت به سالمون با صرفه تر و آسان تر می باشد و پرورش ماهی سالمون نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد.

با توجه به مصرف بالای ماهی در گرجستان، پرورش ماهی یکی از پرسودترین و بهترین مشاغل در گرجستان می باشد که با سرمایه گذاری در آن نتیجه بسیار عالی می باشد و سرمایه در مدت زمان کمتری به فرد باز می گردد.

با توجه به قوانین کشور گرجستان که به هیچ وجه زمین کشاورزی به مهاجران و افراد خارجی فروخته نمی شود،

پس سعی کنید برای تهیه زمین برای پرورش ماهی در گرجستان با یکی از اتباع گرجستان مشارکت کنید یا زمین را به مدت طولانی اجاره کنید.

در طرح مشارکت با افراد بومی می توانید پیشنهاد دهید زمین به مدت چند سال به شما واگذار شود و شما هم درصدی از سود خود را به صاحب و مالک زمین بدهید و به این قرارداد ها، مشارکت گویند و به صورت قرارداد محضری رسمی قابل پیگیری می باشد.

و شما می توانید به دلیل کم بودن قیمت زمین های گرجستان آنها را به صورت طولانی مدت اجاره کنید.

شما برای شروع کار خود به ۲۰۰۰ متر مربع زمین برای این کار نیاز دارید که در صورت خرید ۳۰ درصد ( که در کشور گرجستان ممنوع است ) و در صورت اجاره در سال حدود ۵ درصد از کل سرمایه شما را تصرف می کند.

در انتخاب زمین حتما دقت های لازم را انجام دهید تا بتوانید بهترین نوع زمین و نزدیکترین زمین به شهر را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است که در گرجستان بعضی از زمین های بلا استفاده و بایر و همچنین بعضی از زمین های سنگلاخی و صخره ای به افرادی در این باره با هزینه ای ناچیز واگذار می شود که شما می توانید در صورت دانش برای آنها نیز اقدام کنید.

حدود ۵۰ درصد از هزینه های شما نیز به احداث ساختمان های اداری اختصاص می یابد که شامل مواردی مانند  اتاقک نگهبانی، انبار آذوقه، ساخت استخرها و کانال های ورودی و خروجی آب به مزرعه و نصب تجهیزات فنی مزرعه می باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید حتما به آن توجه کرد تولید سالیانه است که باید حتما بیشتر از ۲۰ تن در سال باشد زیرا کمتر از آن صرفه اقتصادی ندارد.

حداقل سرمایه برای پرورش ماهی در تفلیس

حداقل سرمایه گذاری در این بخش حدود بیست هزار دلار آمریکا است. و قابل ذکر است با این سرمایه گذاری دوره بازگشت سرمایه شما حدود یکسال است و یا دو الی سه ماه کم و زیاد داشته باشد.

با توجه به بازگشت زود سرمایه و همچنین نیاز به سرمایه کمتر (نسبت به سرمایه گذاری های دیگر) این سرمایه گذاری، یکی از بهترین سرمایه گذاری ها در کشور گرجستان می باشد.

با توجه به این مسائل همیشه سعی کنید با افراد مجرب در این زمینه مشورت کنید.

پرورش ماهی بیشتر در نواحی و اطراف تفلیس رونق زیادی دارد، به دلیل مصرف زیاد ماهی در این منطقه گرجستان، که باعث شده رستوران های کوچک و بزرگ تفلیس در بخش پرورش ماهی مشارکت و همکاری داشته باشند.

در رودخانه کرا که در شهر تفلیس جریان دارد، ماهی قزل آلا زیادی وجود دارد که برخی از افراد بومی به صید و شکار ماهی مشغول اند و این ماهی های صید شده بیشتر به رستوران ها فروخته می شوند.

طرح توجیهی پرورش ماهی در تفلیس

طرح پرورش ماهی در گرجستان و ارقام سرمایه های آن بیشتر به دلار آمریکا است و باید بر همین اساس برنامه ریزی منطقی و کارآمدی انجام داد. پیشنهاد ما بیشتر برای مکان پرورش ماهی، در حومه و اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان است  به دلایل زیر

۱) مصرف بالا و علاقه مردم تفلیس به ماهی.

۲) زیرا در صورت نیاز هر گونه امکاناتی همچون تجهیزات خاص و یا تعمیر حوضچه های نگهداری ماهی به دلیل نزدیکی به تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان به صرفه تر است و هزینه کمتری دارد.