شیرینی سلامتی را با ترفند‌های طب سنتی بچشید

پنجشنبه 25 آبان 1396 10:39 ق.ظ

 شیرینی سلامتی را با ترفند‌های طب سنتی بچشید

 رژیم غذایی سالم اهمیت بسزایی در درمان بیماری‌ها دارد

 

اشخاص باید برای حفظ سلامتی خود از اصولی که در طب سنتی به سته ضروریه معروف هستند، پیروی کنند.

رژیم غذایی سالم اهمیت بسزایی در درمان بیماری‌ها دارد. به عبارتی برای درمان هر بیماری از منظر طب سنتی نخست باید سبک تغذیه فرد اصلاح شود، از نظر طب سنتی شش اصل ضروری برای داشتن زندگی سالم وجود دارند که این اصول به سته ضروریه معروف هستند.

 

زندگی در آب و هوای سالم، تحرک، فعالیت بدنی، خوردن و نوشیدن، خواب و بیداری به اندازه نیاز بدن، تخلیه مواد زائد و سموم بدن به شکل مدفوع، ادرار و تعریق و توجه به نیازها، اغراض نفسانی و روحی و روانی شخص شش اصل ضروری برای داشتن زندگی سالم هستند.

 

افراد برای داشتن زندگی سالم باید امید و توکل به خدا داشته باشند و از غم و غصه، گریه و ناامیدی که افسردگی و سایر اختلالات روحی و روانی را موجب می‌شوند، دوری کنند. همچنین خدمت به بندگان خدا و سفر کردن نیز تأثیر چشمگیری در ایجاد روحیه خوب و نشاط برای فرد دارد.

 

افراد باید نیاز‌های بدن خود را از طریق پروتئین طبیعی و به کمک مصرف چهارمغز (پسته، بادام، فندق و گردو) تامین کنند، همچنین استفاده از انجیر، گوشت گوسفند، ماهی و لوبیای سویا در رژیم غذایی روزانه ضروری است.

 

افراد باید روغن مورد نیاز روزانه خود را از روغن‌های زیتون، کنجد، دنبه و روغن حیوانی طبیعی دریافت کنند، از روغن زیتون می‌توان برای سالاد و تهیه غذا استفاده کرد، ولی برای سرخ کردن باید روغن کنجد به کار برده شود.

 

افراد باید املاح معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز خود را از غلات، گیاهان، سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات و قند مورد نیاز بدن را از مواد طبیعی همچون عسل، کشمش، توت، انجیر و خرما دریافت کنند.

 

لزوم توجه به تغذیه مناسب

تغذیه مناسب و شناخت طبع اصلی و اکتسابی هر فرد از ارکان مهم درمان در طب سنتی است. افراد باید با توجه به سن و طبعشان غذا‌هایی را که برای آن‌ها مفید است، مصرف کنند، همچنین محل زندگی از نظر جغرافیایی نیز تاثیر چشمگیری در نوع تغذیه فرد دارد. به طور مثال ساکنان شمال کشور به علت وجود رطوبت و سردی زیاد، باید در رژیم غذایی خود از موادی همچون سیر و زنجبیل استفاده کنند، اما در مکان‌های بیابانی و خشک مصرف غذا‌هایی همچون آب‌دوغ‌خیار، خاکشیر و تخم‌شربتی توصیه می‌شود.

 

تدابیر غذایی

افراد باید در زمان گرسنگی، غذا مصرف کنند و قبل از سیر شدن دست از غذا خوردن بکشند. مصرف نان گندم و جو سبوس دار در رژیم غذایی روزانه ضروری است، همچنین افراد باید از برخی عادات غذایی ناسالم که در مهمانی‌ها و رستوران‌ها رواج دارد، پرهیز کنند. از جمله این عادات غذایی ناسالم می‌توان به مصرف لبنیات مانند ماست همراه با مواد غذایی گوشتی اشاره کرد.

 

اشخاص باید در صورت مصرف مواد غذایی با طبع سرد مانند مرغ، ماهی و برنج از ادویه‌های گرم همچون زنجبیل، فلفل، میخک، زردچوبه و گلپر به مقدار کافی استفاده کنند. همچنین افزودن کمی شوید به برنج نیز سبب معتدل شدن طبع برنج می‌شود.

 

افراد باید در هنگام مصرف حبوباتی که طبع سرد و خشک دارند مانند عدس، به آن کمی گلپر و ادویه گرم بیفزایند. همچنین بهتر است در طول روز بیش از یک وعده غذایی پخته مصرف نشود.

 


افراد باید از خوابیدن بلافاصله پس از غذا خودداری کنند

 

مناسب‌ترین گوشت‌ها برای مصرف

افراد باید از گوشت‌هایی مانند گوشت ماهی دریا، گوسفند جوان، شتر و مرغ‌های خانگی و ارگانیک استفاده کنند. گوشت گاو و گوساله طبع سردی دارند و مصرف آن‌ها موجب ایجاد سودا در بدن می‌شود؛ بنابراین اشخاص باید از استفاده از این گوشت‌ها به خصوص در فصل پاییز و زمستان خودداری کنند.

 

شیر گاو بسیار مقوی است و افراد باید آن را به همراه کمی عسل و زنجبیل مصرف کنند. نوشیدن شیر گاو به همراه عسل و زنجبیل نقش مؤثری در حفظ سلامتی استخوان‌ها دارد. مصرف لبنیات محلی مثل ماست، دوغ، کشک و کره با مقداری پونه، کاکوتی، شوید و گل سرخ ضروری است.

 

لبنیات به علت دارا بودن کلسیم، منیزیم و املاح مورد نیاز استخوان، نقش مؤثری در حفظ سلامت استخوان دارند. مصرف پنیر به همراه گردو، پونه، چند عدد خرما و نان سنگک در وعده شام، غذای مناسبی برای سلامت استخوان است. مواد غذایی حاوی کلسیم برای جذب بهتر باید در شب مصرف شوند. همچنین بدن برای جذب کلسیم نیاز به پروتئین (گردو) و ویتامین D (خرما) دارد.

 

پرهیز از پرخوری در دوران بیماری

بدن در هنگام بیماری با عفونت و ویروس‌ها مبارزه می‌کند. افراد باید در زمان بیماری از مصرف غذا‌های حجیم و سرخ‌کرده خودداری و بیشتر مایعات گرم و آبمیوه‌های طبیعی استفاده کنند.

تخم‌مرغ ویتامین E بالایی دارد و به شدت مقوی است. تخم‌مرغ باید به شکل عسلی مصرف تا زود هضم و جذب شود. استفاده از تخم‌مرغی که زرده آن خیلی سفت باشد باعث افزایش کلسترول خون می‌شود.

 

افراد باید از خوابیدن با معده پر و کاملاً خالی پرهیز کنند. خوابیدن با معده پر به معده و قلب فشار وارد می‌کند. چشیدن مقداری نمک در ابتدا و انتهای غذا ضروری است. مصرف نمک قبل از غذا سبب کاهش اسید معده و پس از آن موجب ضدعفونی شدن و هضم بهتر غذا می‌شود.

 

غذا باید در کمال آرامش و بهتر است در حالت نشسته روی زمین میل شود. مصرف غذا در حالت ایستاده و در هنگام راه رفتن موجب افزایش سودای بدن می‌شود. افراد باید از خوابیدن بلافاصله پس از غذا خودداری کنند. راه رفتن پس از غذا و داشتن خواب کوتاه مدت پس از راه رفتن در افراد لاغر مفید است.

 

اشخاص باید از مصرف غذا‌های خیلی داغ و سرد و به ویژه آب یخ خودداری کنند. نوشیدن آب یخ به خصوص در مردان به سلامت جنسی آسیب جدی وارد می‌کند.

 

افراد باید غذا را به خوبی بجوند و از نوشیدن مایعات بین و بلافاصله پس از غذا امتناع کنند. پرهیز از صحبت کردن حین غذا ضروری است. اشخاص در صورت نیاز به مصرف مایعات بین غذا بهتر است از کمی عرق نعناع، زیره و زنیان استفاده کنند. نوشیدن آب یک تا ۲ ساعت پس از غذا مجاز است.

 

استفاده روزانه شش لیوان آب خنک برای گرم‌مزاجان و ۲ تا سه لیوان آب جوش ولرم برای سردمزاجان مفید است. همچنین افراد باید از مصرف تنقلات مصنوعی، مواد غذایی کنسرو شده و ساندویچی دوری و تا حد امکان مواد غذایی طبیعی استفاده کنند.

 

اشخاص بهتر است از دمنوش‌های گیاهی مانند به‌لیمو، بابونه، سنبل الطیب، گل‌گاو‌زبان، آویشن و چای ترش با توجه به طبع و نیاز بدنشان استفاده کنند و مصرف چای را کاهش دهند.


شایع‌ترین علت تغییر رنگ ادرار چیست؟

پنجشنبه 25 آبان 1396 10:38 ق.ظ

 شایع‌ترین علت تغییر رنگ ادرار چیست؟

تغییر رنگ ادرار نشانه چیست

 

کلیه‌ها معمولا بی‌سروصدا به بیماری مبتلا می‌شوند چه عواملی باعث فشار زیاد بر کلیه‌ها می‌شود؟ فشار خون بالا و ورم بر کلیه‌ها فشار اضافه وارد می‌کنند. کلیه‌ها دفع مواد سمی و زاید از خون را عهده‌دار هستند همچنین با ساخت هورمون در خون‌سازی و ساخت گلبول قرمز نقش دارند.

 

کلیه‌ها با ترشح هورمون در ساخت استخوان دخالت می‌کنند و دفع مواد زاید مانند اوره – کراتینین، اسید اوریک را از بدن به عهده دارند. اگر کلیه‌ها آسیب ببینند مواد زیاد در بدن تجمع یافته و فرد دچار ضعف، بی‌حالی، کم‌خونی، تنگی نفس، ورم و پرفشار خون و غیره می‌شود.

 

عوامل خطری که کلیه‌ها را در معرض آسیب قرار می‌دهد کدام است؟

عوامل خطر به دو دسته عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی تقسیم‌بندی می‌شود. عوامل خطر ژنتیکی شامل وجود فردی در افراد فامیل درجه یک می‌شود که سابقه پیوند کلیه یا دیالیز دارد. در این صورت، فرد نسبت به سایرین استعداد ژنتیکی بیشتری برای ابتلا دارد. از عوامل محیطی موثر نیز می‌توان به تغذیه، ورزش، استرس، شغل، داروهای مصرفی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. به عنوان مثال غذاهای پرنمک، کلیه را تحت فشار قرار می‌دهد. استرس، عامل آسیب‌رسان به کلیه‌هاست. گرمای هوا، افزایش تعریق و به دنبال آن کاهش آب و الکترولیت‌ها را در پی خواهد داشت .

 

ما روی عوامل ژنتیک نمی‌توانیم تاثیر بگذاریم ولی روی عوامل محیطی می‌توانیم اثر گذار باشیم. مثلاً مصرف آب کافی در فصل تابستان جبران کم‌آبی و تعریق را برای ما می‌کند و تا حدی می‌تواند از بروز سنگ کلیه و عفونت مثانه پیشگیری کند. در هوای گرم، بدن با گرمای محیط مقابله می‌کند و این کار را با گشاد کردن عروق انجام می‌دهد؛ با گشاد شدن عروق، تعریق اتفاق می‌افتد و اگر تعریق اتفاق نیفتد درجه حرارت بدن بالا می‌رود و فرد دچار گرما‌زدگی می‌شود.

 

دو علت شایع تغییر رنگ ادرار، مصرف لبو و نوشابه‌های رنگی است

 

چه افرادی نسبت به گرمازدگی حساس ترند؟

افرادی که داروی پروپرانول استفاده می‌کنند و افراد مبتلا به بیماری قلبی به گرمازدگی حساس هستند. اگر درجه حرارت بدن به 40 برسد در عرض چند ساعت سلول‌های بدن دچار آسیب غیرقابل برگشت می‌شود. آبی که فرد در فصل گرما از طریق تعریق از دست می‌دهد باید جبران شود در غیر اینصورت فرد دچار دهیدراتاسیون و کمبود آب می‌شود و در نتیجه کلیه‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند. تحت فشار قرار گرفتن کلیه‌ها باعث تغلیظ مواد می‌شود و این مساله منجر به ایجاد رسوب کلیه‌ها می‌شود در این صورت فرد یا دچار سنگ کلیه می‌شود و یا سنگ کلیه‌اش بزرگ‌تر می‌شود.

 

به افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند چه توصیه‌ای دارید؟

افراد با از دست دادن آب، املاحی مانند سدیم و پتاسیم را هم از دست می‌دهند. اگر افراد در محیطی هستند که تعریق زیاد می‌کنند بیشتر باید از آب میوه طبیعی استفاده کنند و فقط آب خالص نخورند. اگر دسترسی به آب میوه طبیعی ندارند نباید املاح به آب اضافه کنند. این افراد باید آب بخورند و اگر دچار ضعف و تغییر رنگ ادرار شدند، ادرار را چک کنند. اگر ادرار خیلی تیره باشد یعنی کم‌آبی زیاد است.

 

این افراد می‌توانند با مصرف چای و پنیر، کمبود سدیم و پتاسیم را جبران کنند. همچنین با نوشیدن شیر (یک لیوان) کم‌آبی را جبران کنند.

 

‌کسی که کیست ساده کلیه دارد چه مراقبت‌هایی را باید داشته باشد؟

50 درصد افراد بالای 50 سال کیست ساده کلیه دارند. این افراد باید سونوگرافی سالیانه را انجام دهند چون ممکن است کیست خونریزی کند یا اتفاقات دیگری در آن رخ دهد. همچنین این افرا د باید آب زیاد مصرف کنند در غیر این صورت کیست بزرگ می‌شود.

 

شایع‌ترین علت تغییر رنگ ادرار چیست؟

دو علت شایع تغییر رنگ ادرار، مصرف لبو و نوشابه‌های رنگی است. همچنین کم‌آبی می‌تواند باعث تغییر رنگ ادرار شود. وجود یک تا سه عدد گلبول قرمز در ادرار طبیعی است اما اگر بیش از سه عدد گلبول قرمز در ادرار مشاهده شود غیرطبیعی تلقی می‌شود. وجود گلبول قرمز در ادرار همراه سوزش ادرار و تب می‌تواند بیانگر وجود عفونت یا سنگ باشد.

 

‌ آیا مصرف آب زیاد به بهبود عملکرد کلیه پیوندی کمک می‌کند؟

خیر. مصرف زیاد آب برای کلیه پیوندی خطرناک است.


اسپوندیلولیستزیس

پنجشنبه 25 آبان 1396 10:35 ق.ظ

 اسپوندیلولیستزیس


 اسپوندیلولیستزیس
 

 اسپوندیلولیستزیس (لغزش مهره) چیست؟

اسپوندیلولیستزیس شرایطی است که یکی از استخوان های مفصل کمر(مهره ها) بر روی استخوان یا مهره ها پایینی خود می لغزد. این شرایط  اکثرموارد درناحیه تحتانی ستون مهره ها (ناحیهlumbosacral لامبوساکرال) رخ می دهد.

 

در این شرایط ریشه عصب و نخاع فشرده میشود وباعث بروز درد درمفصل کمر، سوزش و ضعف در یک یا هردو ساق پا می شود. درموارد نادر باعث عدم کنترل ادرار و مدفوع می شود درصورت بروز این اختلال حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 

در بعضی از مواقع زمانی که مهره ها ازجای خود حرکت می کند و دچار لغزش می شود یا اصلا هیچ گونه نشانه ای ندارد و یا تا یک سال بعد هیچ نشانه ای بروز نخواهد کرد. سپس دردی در ناحیه تحتانی مفصل کمر یا باسن ایجاد می شود و ماهیچه های ساق پا دچارگرفتگی یا ضعف می شوند وحتی ممکن است فرد هنگام راه رفتن بلنگد.

 

اسپوندیلولیستزیس, اسپوندیلولیستزیس ایسمیک

در اسپوندیلولیستزیس یکی از مهره های کمر بر روی مهره های پایینی خود می لغزد

 

دلائل بروز اسپوندیلولیستزیس چیست؟

مهره ها در ستون مهره ها کنار یکدیگر در چندین مفصل کوچک قرارمی گیرند و باعث نگهداری استخوان ها کنار یکدیگر شده است وبه آنها اجازه حرکت می دهد. اسپوندیلولیستزیس براثر مشکلاتی که برای یک یا چندتا ازاین  مفاصل کوچک رخ می دهد و باعث لغزش استخوان به خارج می شود اتفاق می افتد.

 

اسپوندیلولیستزیس بر اثر مشکلاتی که برای مفاصل کوچک در ناحیه کمر است اتفاق می افتد ایجاد می شود شما می توانید بر اثر عوامل زیر دچار اسپوندیلولیستزیس شوید:

۱- نقص مفاصل که هنگام تولد بوجود می آید (مادرزادی است)

 

۲- آسیب های مفصل که براثر تصادف یا ضربات دیگر ایجاد می شود.

 

۳- مهره هایی که بر اثر فشار دچار شکستگی می شوندو براثراستفاده بیش از حد از مفصل دچار این شکستگی می شوند و می توانند منجر به عارضه اسپوندیلولیستزیس شوند.

 

۴- آسیب دیدگی های مفصل بر اثرعفونت یا بیماری آرتروز

اسپوندیلولیستزیس معمولا درکودکان و نوجوانانی که ورزش انجام می دهند بیشتر اتفاق میافتد. ورزش هایی مانند ژیمناسیتک و بلندکردن وزنه باعث استفاده زیاد از مفصل کمر و ایجاد فشار و شکستگی مهره ها ی کمر می شود و درنهایت منجر به عارضه اسپوندیلولیستزیس می شود.

 

در افراد مسن اسپوندیلولیستزیس بر اثر فرسودگی مهره ها و ایجاد فشار و شکستگی مهره ها ایجاد می شود. این عارضه همچنین می تواند بدون ایجاد فشار و شکستگی مهره ها هم اتفاق بیفتد مانند زمانی که دیسک و مفصل فرسوده می شود و از جای خود حرکت می کند و به سمت بیرون می لغزد.

 

اسپوندیلولیستزیس, اسپوندیلولیستزیس ایسمیک

 

انواع اسپوندیلولیستزیس

انواع مختلفی از اسپوندیلولیستزیس وجود دارد که از راه های مختلفی ایجادمی شود چند نمونه آنها شامل موارد زیراست:

 

 اسپوندیلولیستزیس پیشرفته: این نوع اسپوندیلولیستزیس از دوران تولد ایجاد می شود و ممکن است در دوران کودکی پیشرفت کند و این نوع عارضه به صورت کلی بعد از دوران کودکی و در دوران بزرگسالی ایجاد نمی شود.

 

اسپوندیلوزیتیس اکتسابی: این نوع عارضه می تواند بوسیله یک یا چند مورد اتفاق بیفتد که این موارد درادامه توضیح داده می شود:

 

۱- فشارهای روزانه ای که برروی ستون مهره ها ایجاد می شود مانند : فشارهای ناشی ازحمل یک جسم سنگین، ورزش های فیزیکی که باعث ساییدگی ستون مهرها و ازبین رفتن مهرها می شود. زمانی که اتصالات بین مهره ها ضعیف می شود می تواند باعث ایجاد اسپوندیلولیستزیس شود.

 

۲- فشارهای مکرر و یکباره ای که برروی ستون مهره هاایجاد می شود می تواند باعث ایجاد اسپوندیلولیستزیس شود. به عنوان مثال فشاری که هنگام افتادن از یک نردبان و افتادن بر روی پا ها ایجاد می شود و یا فشارهای منظمی که بر روی ستون مهرها هنگام ورزش فوتبال ایجاد می شود نمونه ای از این فشارها است که می تواند منجر به اسپوندیلولیستزیس شود.

 علائم اسپوندیلولیستزیس


علائم اسپوندیلولیستزیس شامل موارد زیراست:

• درد مفصل کمر و باسن

 

• دردی که از ناحیه تحتانی کمر شروع می شود و به سمت ساق پا منتشر می شود.

 

• بی حسی وضعف دریک یا هردوساق پا

 

•  اشکال در راه رفتن

 

• درد مفصل کمر، باسن و ساق پا که هنگام خم شدن و پیچ خوردن بدتر می شود.

 

• درموارد نادر عدم کنترل ادرار و مدفوع

 

دربعضی ازمواقع اسپوندیلولیستزیس هیچ نشانه ای ندارد.

 

اسپوندیلولیستزیس, اسپوندیلولیستزیس ایسمیک

 

درجات اسپوندیلولیستزیس

اسپوندیلولیستزیس براساس میزان شدت آن درجه بندی می شود و از شماره ۱ تا ۵ درجه بندی می شود به صورتی که اسپوندیلولیستزیس درجه اول میزان شدت کم این عارضه و اسپوندیلولیستزیس درجه ۵ میزان شدت بالای این عارضه را نشان می دهد.

 

درجه بندی اسپوندیلولیستزیس نشان می دهد که مهره ها تاچه میزان به سمت جلو دچار لغزش شده اند و از جای خود حرکت کرده اند.

 

- درجه ۱ : مهره ها ۲۵ درصد به سمت جلو لغزش پیدا کرده اند.


- درجه ۲ : میزان لغزش ۵۰ درصد است.

 

- درجه ۳ :  ۷۵ درصد

 

-  درجه ۴ : ۱۰۰ درصد

 

- درجه ۵ :  مهره ها به صورت کامل دچارلغزش شده اند و اسپوندیلوپتوزیس رخ داده است.

 

اسپوندیلولیستزیس, اسپوندیلولیستزیس ایسمیک

 

تشخیص و درمان اسپوندیلولیستزیس

روش های تشخیصی که ممکن است پزشک برای کمک به تشخیص اسپوندیلولیستزیس بزرگسالان استفاده کند عبارتند از:¤ معاینه فیزیکی: پزشک یک معاینه فیزیکی کامل را برای ارزیابی هر درد یا ضعفی انجام خواهدداد. ممکن است از بیمار بخواهیم تا اقدامات یا فعالیت های فیزیکی جزئی از قبیل خم شدن به جلو و عقب و یا غیره انجام شود. علاوه بر این سابقه پزشکی فرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

¤ عکس ساده: عکس ساده در نشان دادن این که  استخوان های کمری که به جلو لغزیده است  و همچنین میزان و وسعت لغزش  مفید می باشد. ممکن است این آزمایش تشخیصی اگر هر گونه مورد غیر طبیعی که به علت افزایش سن  در ستون فقرات ایجاد شده مانند  تشکیل خار استخوانی را نشان دهد.

 

¤ تصویر برداری تشدیدی مغناطیسی (MRI): یک اسکن دقیق تر می باشد که با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی  عکس های کاملی از داخل استخوان و بافت های نرم تولید می کند. اسکن ام آر آی می تواند یک تصویر واضح تر از دیسک دچار پرولاپس را فراهم کند و هر گونه فشردگی در نخاع را (در صورت وجود ) شناسایی می کند.

 

¤ توموگرافی کامپیوتری(CT): سی تی اسکن یک سری از عکس های ساده از چندین زاویه را برای ایجاد تصاویر مقطعی از استخوان و بافت های نرم بدن می گیرد. این روش به پزشک اجازه بررسی ستون فقرات و ساختار های اطراف آن را می دهد.

 

ممکن است بسیاری از عارضه های پزشکی علائم و نشانه های مشابهی داشته باشند. پزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی برای رد سایر عارضه های پزشکی (سایر شرایط بالینی) در رسیدن به تشخیص  قطعی انجام دهد.

 

اسپوندیلولیستزیس, اسپوندیلولیستزیس ایسمیک

آسیب دیدگی های مفصل

 

درمان غیر جراحی اسپوندیلولیستزیس

گرچه این درمان ها سر خوردگی را درست نمی کنند ولی بسیاری از بیماران با این درمان ها احساس راحتی بیشتری کرده و مشکلات آنها از بین می رود. مهمترین آنها عبارتند از:

 

* فیزیوتراپی: شامل انجام نرمش هایی برای افزایش قدرت انعطاف ستون مهره و افزایش قدرت عضلات شکم و عضلات اطراف ستون مهره

*داروهای ضد التهابی: مثل بروفن یا سلکسیب با کاهش التهاب در اطراف عصب می توانند شدت علائم را کاهش دهند.

 

* تزریق کورتیکوستروئید: با تزریق این داروها در اطراف نخاع به توسط پزشک معالج ممکن است التهاب کاهش پیدا کرده و درد و علائم حسی کمتر شوند.

 


 دلائل بروز اسپوندیلولیستزیس

 

درمان جراحی اسپوندیلولیستزیس
در سر خوردگی ناشی از پیری که به 6-3 ماه درمان های غیر جراحی جواب کافی نمی دهند و در سر خوردگی های اسپوندیلولیتیک که به 12-6 ماه درمان های غیر جراحی جواب نمی دهند و درد و علائم حسی زندگی روزمره بیمار را مختل کرده است از جراحی استفاده میشود.  وقتی سر خوردگی یا علائم عصبی در حال پیشرفت است هم معمولاً پزشک ارتوپد تصمیم به جراحی می گیرد.

 

درمان جراحی که برای این بیماران استفاده می شود انجام لامینکتومی Laminectomy است. در این روش قسمتی از استخوان های طبیعی مهره که لامینا نامیده می شود خارج میگردد.

 

این جراحی را دکمپرشن Decompression هم می گویند چون موجب رفع فشار و کمپرشن از روی اعصاب می شود. بعد از دکمپرشن و برداشتن فشار از روی اعصاب، مهره های مجاور به هم جوش داده می شوند. در این روش از پیوند استخوان و از وسایل فلزی مانند پیچ و میله ممکن است استفاده شود تا مهره ها زودتر و بهتر جوش بخورند.

 

با این حال رعایت دستورالعمل های پیشگیرانه خاصی می تواند به کاهش خطر ابتلا به این عارضه کمک کند.  این موارد عبارتند از :

 


درمان اسپوندیلولیستزیس

 

♦ ورزش منظم

 

♦  استراحت کافی بین تمرینات می تواند به جلوگیری از آسیب  به علت استفاده بیش از حد کمک کند.

 

♦ افرادی که در ورزش های دشوار با فشار بالا شرکت می کنند، باید برای کمک به کاهش خطر ابتلا به اسپوندیلولیستزیس بزرگسالان درپایین کمر تجهیزات و لباس ایمنی مناسب بپوشند.

 

♦  حفظ وزن سالم بدن می تواند به کاهش استرس های ناخواسته در ستون فقرات کمک کند.

 

♦  پیش بینی وضعیت در زمان طولانی در مورد اسپوندیلولیستزیس کمری در بزرگسالان به شدت  وخامت بیماری بستگی دارد.

 

♦ در مواردی که مهره ها ی خم شده (دچار لغزش )، فشار بر هیچ عصبی وارد نمی کنند، ممکن نیست فرد بازگشت مجدد اسپوندیلولیستزیس را پس از درمان تجربه کند.

 

♦  به طور کلی در درصد بالایی از افراد با مواردی از اسپوندیلولیستزیس خفیف، درمان های محافظه کارانه معمولا موفقیت آمیز می باشند.

 

♦  ممکن است در درصد بالایی از افراد با  اختلالات شدید، درمان های جراحی در تسکین علائم و فراهم کردن زندگی با کیفیت بهتر موفقیت آمیز باشند.

 


آلبینسم

پنجشنبه 25 آبان 1396 10:30 ق.ظ


آلبینسم

زالی یا آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی و تا حدی شایع در بین جوامع انسانی است

 

آلبینسم (به انگلیسی: Albinism) یا زالی نوعی بیماری ژنتیکی از نوع اتوزومی مغلوب است است که به دلیل نقص مادرزادی یک آنزیم، تیروزین به ملانین تبدیل نمی‌شود. عدم توان تولید رنگدانه ملانین موجب می‌شود که رنگ پوست بیمار سفید باشد.

 

آلبینیسم از كلمه یونانی (Albus) به معنی سفید گرفته شده است. آلبینیسم یك خطای ارثی است، كه نتیجه آلل های مغلوبی است كه از پدر و مادری كه ناقل آن هستند به فرزندان منتقل می شود. تغییرات ژنی زیادی وجود دارند كه اثبات شده، كه با آلبینیسم مرتبط هستند.

 

علائم و نشانه ها

• بیشتر بیمارانی که به ۱OCA مبتلا هستند، پوست و موی سفیدی همچون برف دارند و این در حالی است که اثری از رنگدانه در چشمان آنها نیز دیده نمی‌شود. در این افراد عنبیه چشم به رنگ آبی بسیار ملایم است، حال آن‌ که ممکن است مردمک چشم قرمز رنگ باشد. این سرخ رنگی ناشی از نوری است که وارد مردمک شده و رگ‌های خونی درشبکیه را منعکس می‌کند.

 

• البته به صورت طبیعی مردمک چشم مشکی است، زیرا مولکول‌های رنگدانه در شبکیه، نوری را که وارد چشم می‌شود جذب می‌کنند و از پرش آن به محیط اطراف جلوگیری می‌کنند (نام دیگر این نوع زالی کامل است).

 

• در بیمارانی که به نوع ۲OCA مبتلا هستند نیز مقادیر بسیار کمی رنگدانه تولید می‌شود و از این رو ممکن است موی این افراد بلوند روشن تا قهوه‌ای روشن باشد(نام دیگر این نوع زالی چشم است).

 

• معمولا عنبیه این افراد از طیف رنگی آبی تا خاکستری روشن است و مردمک نیز قرمز تیره تا خاکستری روشن.

 

• در کل، بیماران مبتلابه آلبینیسم حساسیت زیادی به نورهای روشن و شدید و درخشندگی آن دارند. کندی در بینایی در دوران کودکی از مهم‌ترین نشانه‌های این بیماری است که پزشکان توجه خاصی به آن دارند.

 

• از سوی دیگر، دوربینی و نزدیک‌بینی که باناهمخوانی در بینایی همراه است، این افراد را با مشکلات زیادی همراه می‌کند. اما انحراف در چشم‌ها که هم به صورت عمودی و هم افقی است، از دیگر نشانه‌های روشن ابتلا به این بیماری به شمار می‌آید.

 

انواع طبقه بندی آلبینیسم:

 
بیماران مبتلابه آلبینیسم حساسیت زیادی به نورهای روشن و شدید و درخشندگی آن دارند

 

آلبینیسم به دو گروه تقسیم می شود:

 · تیروزیناز مثبت

· تیروزیناز منفی

 

در مورد تیروزیناز مثبت، آنزیم تیروزیناز وجود دارد ولی نمی تواند سلول های تولید كننده رنگیزه را به تولید ملانین وادار كند و در واقع آنزیم به فرم غیر فعال است. در مورد تیروزیناز منفی، اصلا آنزیم لازم برای سنتز ملانین وجود ندارد.

 

دو گروه اصلی آلبینیسم در انسان

* (OCULOCUTANEOUS): در آلبینیسم نوع اول از دست رفتن رنگیزه در مو، چشم ها و پوست رخ می دهد.

 

* (OCULAR): در آلبینیسم نوع دوم (چشمی) فقط چشم ها دچار كمبود رنگیزه هستند. افراد دارای آلبینیسم چشمی، مو و پوست نرمال دارند و بسیاری حتی ممكن است رنگ چشم نرمال نیز داشته باشند.

 

 علل بیماری آلبینیسم

 زالی یا آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی و تا حدی شایع در بین جوامع انسانی است که بر اثر آن بدن قادر به ساخت رنگدانه ملانین نبوده و پوست، مو و چشمان شخص زال رنگ روشنی به خود می گیرد. زالی به دو صورت چشمی پوستی و چشمی در انسان ها دیده می شود.

 

 انتقال بیماری

ژن زالی مغلوب است یعنی اگر فردی یک ژن زالی که در واقع ژن ساخت ملانین است که به دلایلی معیوب شده روی یک کروموزوم داشته باشد اگر ژن سالم دومی کروموزوم دیگر داشته باشد آن ژن سالم وظیفه ژن معیوب را برعهده می گیرد و فرد دچار زالی نمی شود.

 

اگر فرزندی از پدر و مادری که هر دو یک ژن زالی دارند متولد شود ۲۵ درصد احتمال دارد که کودک زال باشد، ۵۰ درصد احتمال ناقل بودن وجود دارد یک ژن معیوب داشته باشد و ۲۵ درصد احتمال دارد که ژن های کاملا سالم داشته باشد.

 

اگر یکی از والدین سالم و دیگری زال باشد همه فرزندان ناقل و اگر یکی ناقل و دیگری زال باشد ۲۵ درصد احتمال ناقل بودن فرزند و ۷۵ درصد احتمال زال بودن فرزندان وجود دارد. اگر والدین هر دو زال باشند همه فرزندان زال خواهند شد.

 

مشکلات بیماران زال

 


ο مشکلات بینایی یکی از این مشکلات است. برخی افراد مبتلا به زالی دید بسیار کمی دارند. بعضی تقریبا نابینا هستند. علاوه بر این مورد، اشکالات بینایی دیگری همچون لوچی، تنبلی چشم و آستیگماتیسم نیز ممکن است در این افراد وجود داشته باشد.

 

ο ملانین علاوه بر رنگ دادن به پوست، چشم‌ها و موها، از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. بدون ملانین کافی پوست توان محافظت از خود را نخواهد داشت. افرادی که زالی دارند، زودتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. بنابراین لازم است حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنند.

 

ο این افراد ممکن است به پیری زودرس مبتلا شوند.

 

ο براساس تحقیقات مشخص شده است که مبتلایان به آلبینیسم به شدت در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوستی موسوم به «کارسینوما» قرار دارند. کارسینوما، غده سرطانی لایه برونی پوست بدن است که ممکن است لایه‌های عمقی پوست را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 

پیشگیری

از آنجا که این بیماری ارثی است راهی برای پیشگیری وجود ندارد.

 

درمان بیماری

 

برخی افراد مبتلا به زالی دید بسیار کمی دارند

 

چون بیماری ژنتیکی است درمان علامتی است. به عنوان مثال محققان علوم پزشکی به مبتلایان به این بیماری توصیه می‌کنند که تا حد امکان خود را از نور خورشید محافظت کنند. اما هنوز یک روش درمانی قطعی برای کمک به این افراد ارائه نشده است.


اولین "قرص هوشمند" دنیا مجوز گرفت

پنجشنبه 25 آبان 1396 10:29 ق.ظ


اولین "قرص هوشمند" دنیا مجوز گرفت

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از اولین قرص هوشمند دنیا را موسوم به "Abilify MyCite" که قابلیت ردیابی شدن در بدن و اطلاع به پزشک مبنی بر مصرف یا عدم مصرف دارو دارد، صادر کرد.
به نقل از انگجت، پزشکان در ایالات متحده آمریکا ممکن است به زودی شروع به تجویز یک قرص کنند که می‌تواند به آنها بگوید که آیا بیماران واقعا داروهایشان را مصرف کرده‌اند یا خیر.

سازمان غذا و دارو اولین "داروی قابل ردیابی دیجیتال" کشور را تایید کرده است تا اطمینان حاصل شود که بیماران از دارو استفاده می‌کنند، زیرا عدم رعایت یک مشکل پرهزینه است که می‌تواند بر سلامت بیمار تاثیر بگذارد.

با این حال نگرانی متخصصان پزشکی در مورد استفاده از قرص‌هایی که می‌توانند ردیابی شوند، در حال افزایش است، به ویژه به این دلیل که داروی تایید شده، آنتی سایکوتیک یا ضد روان‌پریشی است که برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داروهای ضد روان‌پریشی(Antipsychotic) برای مدیریت و درمان رفتارهای جنون مانند هذیان و توهم به خصوص در بیماری‌های اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی ساخته شده‌اند.

اینگونه داروها تاثیر آرام‌کننده یا آرام‌بخش زیادی دارند. بعضی از داروهای ضد روان‌پریشی مانند تورازین (Thorazine)توهم و هذیان بیمار را کاهش می‌دهند ولی سایر داروهای ضد روان‌پریشی مانند کلورازیل بیمار را سر حال می‌آورند و تقویت می‌کنند.

تاثیر اصلی اینگونه داروها کاهش یا حذف نشانه‌های روان‌پریشی از جمله توهم، هذیان، گوشه‌گیری و بی‌احساسی است و برای آرام نگاه‌ داشتن بیماران ساخته نشده‌اند.

مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده‌های دوپامینی در مغز است. داروهای آنتی سایکوتیک جدیدتر، اغلب عوارض آنتی کولینرژیک کمتری دارند.

قرص "Abilify MyCite" حاوی حسگر ساخته شده از مس، منیزیم و سیلیکون است که زمانی که اسیدهای معده شروع به فرایند هضم می‌کنند، یک سیگنال الکتریکی تولید می‌کند.

 پچ همراه این قرص که باید روی قفسه سینه چسبانده شود، زمان و تاریخ را وقتی که سیگنال را شناسایی می‌کند به اپلیکیشن تلفن همراه ارسال می‌کند. سپس می‌توان این اطلاعات را با پزشک یا اعضای خانواده به اشتراک گذاشت.

در حالی که انتخاب قرص دیجیتال به صورت داوطلبانه است، بدین معنی که شما باید به پوشیدن یک پچ رضایت داشته باشید.

ضمنا بعضی از متخصصان پزشکی نگران هستند که بیمه‌گران ممکن است انگیزه‌ها و تبلیغات زیادی ارائه دهند تا مردم احساس کنند مجبور به استفاده از آن هستند.

این قرص همچنین ممکن است در نهایت به عنوان وسیله‌ای به عنوان وعده یا رهایی بیماران از بیمارستان‌های روانپزشکی مورد نیاز باشد و به مقامات یک راه آسان برای ردیابی افراد داده می‌شود.

گفته می‌شود داروهایی که می‌توانند ردیابی شوند، مزایای زیادی دارند. آنها می‌توانند به متخصصان پزشکی کمک کنند تا بر مصرف داروی افراد سالخورده نظارت داشته باشند، چرا که آنها گاهی فراموش می‌کنند داروهای خود را مصرف کنند.

پزشکان می‌توانند از این گونه قرص‌ها استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که بیماران پس از جراحی، بیش از حد داروی آرام‌بخش شبه مخدر مصرف نمی‌کنند، چرا که می‌تواند به اعتیاد تبدیل شود.

محققان می‌توانند از آنها استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌کنندگان در آزمایش‌های بالینی به درستی برای دریافت دقیق‌ترین نتایج ممکن از داروهای تجربی خود استفاده می‌کنند.آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic